LOTNISKA W POLSCE
Mam na imię Konrad jestem uczniem Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej na kierunku eksploatacji portów i terminali.
Przedstawiam Lotniska w Polsce.
Jest to prezentacja związana z moim zawodem.
LOTNISKO CHOPINA W WARSZAWIE
Lotnisko Chopina to największy port lotniczy w Polsce. Ulokowane jest w odległości około 8 km na południowy zachód od centrum Warszawy. Lotnisko Chopina jest położone na osiedlu Okęcie (od którego pochodzi jego zwyczajowa nazwa) w dzielnicy Włochy, w odległości około 8 km na południowy zachód od centrum miasta. Jest największym portem lotniczym w Polsce. Lotnisko jest główną bazą Polskich Linii Lotniczych LOT i bazą operacyjną Wizz Air.
Port lotniczy zajmuje powierzchnię ponad 500 ha. Imię Fryderyka Chopina port nosi od roku 2001. Wyższy komfort podróży zapewnia pasażerom oddany w marcu 2008 roku nowy Terminal. Jego uruchomienie pozwoliło na zwiększenie przepustowości całego lotniska, oraz poprawiło komfort korzystających z niego pasażerów. Wygodę zapewnia pasażerom duża liczba stanowisk odprawy biletowo-bagażowej. Dodatkowo, w hali odlotów zlokalizowane są stanowiska odprawy pasażerskiej self check-in.
W ramach dalszej rozbudowy do istniejącego pirsu północnego dobudowano pirs centralny oraz dokończono prace przy pirsie południowym. Dzięki temu pasażerowie oczekujący na wejście do samolotu mają do dyspozycji jednolitą, przestronną halę, której długość wynosi 725 m. Obecnie łączna liczba bramek wynosi 45, a rękawów 27.
LOTNISKO MODLIN W WARSZAWIE
Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin jest drugim po Lotnisku Chopina portem obsługującym Warszawę i Mazowsze. Ma on, w swoim założeniu obsługiwać głównie przewoźników nisko-kosztowych, czarterowych, oraz lotnictwo ogólne (general aviation). Obiekt powstał w miejscu zlikwidowanego lotniska wojskowego.
PORT LOTNICZY POZNAŃ-ŁAWICA
94 m n.p.m. Port Lotniczy Poznań-Ławica im. Henryka Wieniawskiego (kod IATA: POZ, kod ICAO: EPPO) – międzynarodowy port lotniczy, jedno z najstarszych lotnisk w Polsce, położone 7 km na zachód od centrum Poznania przy trasie na Berlin i Buk. Od 1913 roku funkcjonował jako niemieckie lotnisko wojskowe. Port położony jest 7 km od centrum Poznania.
LOTNISKO BALICE W KRAKOWIE
Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków - Balice obejmuje obszarem swego bezpośredniego oddziaływania około 7,9 mln mieszkańców w promieniu 100 km od Krakowa, co odpowiada czasowi dojazdu ok. 90 minut od lotniska. Jest to uznawane jako światowy standard w ocenie potencjalnego rynku pasażerskiego dla linii lotniczych korzystających z określonego lotniska.
Niezwykle istotne zadanie tego lotniska, szczególnie znaczące w przyszłości, to funkcja magistralnego lotniska regionalnego tj. zdolnego do obsłużenia rozkładowych i nierozkładowych lotów w komunikacji krajowej i regionalnej komunikacji międzynarodowej, europejskiej, Bliskiego Wschodu, rejonu Morza Śródziemnego, Afryki, a także ruchu transatlantyckiego.
LOTNISKO PYRZOWICE W KATOWICACH
Lotnisko w Pyrzowicach posiada trzy terminale pasażerskie o łącznej powierzchni 34 000 m² i przepustowości około 8 mln pasażerów rocznie przepustowość godzinowa ponad: 1170 pasażerów. Otwarcie części ogólnodostępnej i strefy przylotów terminalu B odbyło się 9 lipca 2007 roku, strefy odlotów – 30 lipca 2007 roku. Katowice Airport położone jest w centralnej części województwa śląskiego - 30 km na północ od Katowic. Znajduję się na terenie dwóch gmin (Ożarowice i Mierzęcice). W zasięgu 100 km od lotniska mieszka 11 milionów mieszkańców, jest to najbardziej uprzemysłowiony region w Polsce.Katowice Airport jest centralnym lotniskiem Górnośląskiego Związku Metropolitalnego. Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach od 1994 roku zarządzany jest przez Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze SA. Lotnisko posiada trzy terminale pasażerskie: terminal przylotowy A i B oraz terminal odlotowy C. Na lotnisku znajdują się m.in. najdłuższy w Polsce 180-metrowy taras widokowy płatny (wstęp 1 PLN). Zlokalizowany jest na poziomie „+2” Terminala B. Czynny jest 24 h na dobę.
GDAŃSK LOTNISKO RĘBIECHOWO
Port lotniczy w Gdańsku Rębiechowie, a właściwie w Gdańsku Matarni, nosi imię Lecha Wałęsy. Jest położony na Wysoczyźnie Kaszubskiej, 10 kilometrów na zachód od Gdańska i Sopotu oraz 23 kilometry na południe od Gdyni, na obszarze 240 ha stanowił znaczący potencjał rynkowy dla obsługi transportu lotniczego.
W bezpośrednim otoczeniu Portu Lotniczego (aglomeracja trójmiejska) mieszka połowa mieszkańców województwa. Ze względu na liczbę oferowanych połączeń lotniczych oraz dogodne warunki komunikacyjne, zasięg oddziaływania Portu Lotniczego Gdańsk wykracza poza granice województwa i obejmuje inne ośrodki miejskie. Ciekawostką jest to, że Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy jest zapasowym lotniskiem dla warszawskiego Okęcia.
WROCŁAW LOTNISKO STRACHOWICE
Port Lotniczy im. Mikołaja Kopernika we Wrocławiu położony jest w południowo-zachodniej części Wrocławia, w odległości ok. 10 km od centrum miasta, w pobliżu Autostradowej Obwodnicy Wrocławia, którą można się dostać na lotnisko szybko i komfortowo m.in. zarówno od strony Warszawy z drogi S8, od Poznania z drogi krajowej nr 5, a także od południa z drogi krajowej nr 8 oraz z autostrady A4. Rozwój ruchu lotniczego port notuje od 2003 roku. W ciągu 5 lat liczba pasażerów wzrosła pięciokrotnie. Lotnisko obsługuje przewoźników sieciowych, którzy oferują loty do największych portów przesiadkowych w Europie, przewoźników niskokosztowych, takich jak Ryanair, czy Wizz Air, którzy posiadają tutaj swoje bazy operacyjne, a także linie czarterowe, wynajmowane przez tour operatorów do transportu klientów biur podróży. 11 marca 2012 roku Port Lotniczy Wrocław uruchomił nowy terminal. Przepustowość wynosi prawie 4 mln pasażerów rocznie, docelowo będzie można obsłużyć 7 mln osób.
RZESZÓW LOTNISKO JASIONKA
Lotnisko położone jest w odległości 7 km od centrum Rzeszowa. Lotnisko posiada betonową drogę startową o długości 3,2 km, dzięki czemu mogą tu lądować wszystkie typy samolotów.
Najbardziej wyczekiwaną inwestycją w Porcie Lotniczym "Rzeszów-Jasionka" była budowa nowego budynku terminala pasażerskiego. Po 15 miesiącach budowy, w dniu 8 maja 2012 obsługa pasażerów została przeniesiona właśnie do Nowego Terminala Pasażerskiego, który znacząco odmienił wizerunek Portu Lotniczego "Rzeszów-Jasionka". W ramach jednego obiektu połączono funkcję odlotową oraz przylotową, wspartą infrastrukturą techniczną oraz komercyjną. Budynek Nowego Terminala posiada trzy kondygnacje nadziemne i jedną podziemną.
LOTNISKO W BYDGOSZCZY
Port Lotniczy im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy to jedyne obecnie funkcjonujące lotnisko w województwie kujawsko-pomorskim. Lotnisko znajduje się 4 km od centrum miasta.
Lotnisko posiada pas startowy o długości 2,5 km, co pozwala przyjmować każdy typ samolotów. Na terenie terminalu znajdują się bary, kioski, bankomat, kantor, przesyłki kurierskie, wypożyczalnie samochodów oraz przed terminalem płatny parking.
LOTNISKO SZCZECIN-GOLENIÓW
Lotnisko Szczecin - Goleniów znajduje się 45 km od Szczecina i może przyjmować praktycznie wszystkie samoloty. W terminalu znajduje się agencja pocztowa, restauracja, bankomat i informacja turystyczna. Podróżujący mogą przenocować w hotelu na lotnisku, bądź w położonym w odległości 7 km od lotniska Goleniowie. Na lotnisku można bez problemu wypożyczyć samochód lub zamówić taksówkę aby dostać sie do Szczecina.
LOTNISKO ŁÓDŹ-LUBLINEK
Port Lotniczy Łódź im. Władysława Reymonta znajduje się w samym centrum Polski niedaleko skrzyżowania autostrad A1 i A2. Zlokalizowany około 6 km od centrum Łodzi. W promieniu 50 km od lotniska w miastach powyżej 10 tys. mieszkańców mieszka ok. 1,4 miliona ludzi.
W czerwcu 2012 roku do użytku oddano nowy terminal pasażerski o powierzchni 26,5 tys. metrów kwadratowych. Posiada cztery kondygnacje. W środku terminala znajduje się 14 stanowisk check in, jego roczna przepustowość to 1,5 do 2 mln podróżnych. Posiada taras widokowy, VIP room, pomieszczenia komercyjne i biurowe. W nowym budynku znajdują się też pomieszczenia dla służb pracujących na łódzkim lotnisku m.in. Straży Granicznej, Urzędu Celnego, Służby Ochrony Lotniska. Swoje miejsca mają też w nim handling, policja i dyżurny portu.
W 2005 roku rozbudowano drogę kołowania i powiększono płytę postojową do 26 000 m2, natomiast w 2006 roku wydłużono (do 2 500 m.) i poszerzono (do 45 m.) drogę startową. Została także wybudowana strażnica dla Lotniskowej Straży Pożarnej. W 2008 roku powstała nowa płyta postojowa, na której można jednocześnie obsłużyć 4 samoloty klasy Boeing 737. W listopadzie 2012 r. zaczęła działać nowa wieża kontroli lotów. Łódzki port jest zdolny do obsługi samolotów klasy Boeing 737, 757, 767, Airbus A320, A330, MD80.
Port Lotniczy Łódź wyposażony jest w nowoczesny system ILS, czyli radiowy system nawigacyjny wspomagający lądowanie samolotu w warunkach ograniczonej widzialności i niskiego zachmurzenia. Nad bezpieczeństwem operacji i pasażerów czuwa Lotniskowa Straż Pożarna posiadająca 3 nowoczesne wozy ratowniczo-gaśnicze oraz wyszkoleni ratownicy medyczni.
LOTNISKO ZIELONA GÓRA
Port lotniczy jest położony przy wsi Nowe Kramsko, na północny wschód od aglomeracji zwanej Lubuskim Trójmiastem (Sulechów, Zielona Góra, Nowa Sól – łącznie ok. 290 tys. mieszkańców). Jest połączony drogowo z Zieloną Górą (140 tys.), leżącą 34 km na południowy zachód, do której dotrzeć można drogą szybkiego ruchu. Lotnisko dysponuje terminalem pasażerskim o przepustowości 150 tys. pasażerów rocznie. Lotnisko posiada system wspomagania lądowania ILS kategorii I.
W Polsce znajduje się 12 cywilnych portów lotniczych (w związku z szybkim rozwojem branży lotniczej w Polsce ich liczba może się znacznie zwiększyć). Głównym portem jest lotnisko Okęcie (port lotniczy im. Fryderyka Chopina w Warszawie) - warszawskie lotnisko dominuje na rynku, obsługując ponad połowę pasażerów lecących do i z Polski. Pozostałych 11 portów określanych jest mianem regionalnych, które niegdyś miały stanowić lotniska pomocnicze dla Okęcia. Obecnie porty te bardzo się rozrastają i same oferują zagraniczne loty.
Na lotniska w Polsce dostaniemy się m.in. liniami: Norwegian, WiizAir, AerLingus, Ryanair, easyjet, Jet2.